Makšties atrofija yra makšties sutrikimas, kuris atsiranda dėl pakitusio hormonų balanso, arba tiksliau, dėl sumažėjusio estrogeno kiekio organizme. Tad dažniausiai sutrikimas pasireiškia menopauzės metu arba po jos. Atrodo, kad prieš hormonų pokyčius nepakovosi, bet visgi yra veiksmingų būdų kaip išspręsti šią problemą arba palengvinti jos simptomus. Svarbu kaip galima greičiau pastebėti problemą ir pradėti ją spręsti – kuo anksčiau to imsitės, tuo bus paprasčiau. Tad iš pradžių eikime prie sutrikimo simptomų, kurie padės laikų atpažinti makšties atrofiją.

Makšties atrofijos simptomai. Kaip laiku pastebėti sutrikimą?

Svarbu stebėti save ir savo organizmo pokyčius. Žemiau išvardyti simptomai tinka ir daugeliui kitų sutrikimų, tad jeigu nesate tikra dėl savo būklės ar jaučiate diskomfortą, kreipkitės į specialistus, kurie padės nustatyti negalavimo priežastį.

Makšties sausumas. Kintant hormonų balansui, lytiniai organai negauna pakankamai reikalingų medžiagų ir makštis pati sunkiai apsirūpina drėgme. Jeigu pradedate jausti diskomfortą lytinių santykių metu, tai yra pirmas makšties atrofijos požymis.

Uždegimas. Makšties atrofija yra lydima nuolatinių uždegimų, tad jeigu jaučiate diskomfortą ten ir pastebėjote, kad uždegimai pasitaiko dažniau negu įprastai, kreipkitės į gydytoją.

Skausmas. Skausmas gali atsirasti ir po lytinių santykių ir sueities metu, viskas dėl tos sumenkusios lubrikacijos!

Makšties sienelės suplonėjimas. Pačiai šį simptomą pastebėti yra neįmanoma. Gydytojas apžiūrėjęs gali įvertinti ar yra kažkokių pokyčių.

Jeigu pastebite šiuos simptomus, kreipkitės į profesionalą. Galite pasikonsultuoti vaistinėje ir gauti patarimų ten, bet žinoma geriausia apsilankyti pas ginekologą.

Makšties atrofijos gydymo būdai

Pirmas dalykas, kuriuo reikėtų užsiimti, yra ligos prevencija. Daug problemų kyla dėl suprastėjusios kraujotakos lyties organuose, tad kuo geriau pasirūpinsite kraujotaka, tuo labiau sustiprinsite atsparumą ligos simptomams:

  • Atsikratykite žalingų įpročių, ypač rūkymo. Tai pagerins kraujotaką ir duos naudos ne vien tik makšties atrofijos prevencijai.
  • Gyvenkite sveikiau, daugiau judėkite, valgykite mažiau riebaus maisto, vartokite daugiau sveikų produktų.
  • Masažas yra ypatingai naudingas kraujotakai. Tad dažniau mylėkitės ir tikrai pajusite teigiamus pokyčius ir naudą.

Jeigu sutrikimas jau pažengęs, tada reikės imtis rimtesnių priemonių.

Makšties lubrikantai. Tai padės išspręsti dėl sausumo kylančias problemas. Pakankama lubrikacija sumažins traumų riziką sueities metu. Tik būtinai pasikonsultuokite su vaistininku ar gydytoju kokį preparatą naudoti. Kai kurių lubrikantų sudėtyje yra glicerino, kuris sukelia skausmą ir deginimo pojūtį, jeigu makštyje jau atsirado mikrotraumų ir sužeidimų.

Hormoniniai preparatai. Gydytojas gali rekomenduoti vartoti hormoninius preparatus. Hormonai gali būti vartojami įvairiais pavidalais – kaip makšties tepalas, tirpstančios žvakutės ar geriamos tabletės. Hormonų vartojimas gali padėti spręsti ir kitas menopauzės sindromo problemas, bet šis metodas turi ir šalutinį poveikį.

Makšties atrofijos gydymas PRP procedūromis

Kitas, dar ne itin žinomas, bet labai veiksmingas makšties atrofijos gydymo būdas yra gydymas PRP injekcijomis. PRP (platelet rich plasma) metodo pagrindinis gydantis elementas yra jūsų pačios kraujas.

Procedūros metu, gydytojas iš jūsų venos paima nedidelį kiekį kraujo ir specialaus įrenginio pagalba atskiria gydymui reikalingą kraujo dalį (trombocitus ir kraujo plazmą) nuo kitų kraujo dalių. Trombocitai yra pagrindinė žmogaus organizmo medžiaga, reikalinga žaizdų gijimui, audinių regeneracijai ir naujų kraujagyslių statybai. Teisingai nukreipti, trombocitai gali išspręsti daugybę problemų. Paruoštas koncentratas yra suleidžiamas į gydomą vietą ir trombocitai pradeda dirbti savo darbą – atstato audinius ir paskatina naujų kraujagyslių statybą. Rezultatus pajuntate per kelias savaites, pagerėja kraujo pritekėjimas ir sumažėja makšties sausumas. Gydymas padeda išspręsti ne tik makšties atrofijos problemą, bet ir padidina makšties jautrumą, palengvina susijaudinimą, tad galite labiau mėgautis lytiniu gyvenimu ir sumažėja kasdien patiriamas diskomfortas.

Daugiau apie procedūrą skaitykite čia: http://www.azuolynospa.lt/seksualiniu-sutrikimu-gydymas-moterims/maksties-atrofijos-gydymas

Daugiau apie gydymą galite sužinoti, susisiekusi su mūsų specialistais ir konsultacijos su ginekologe metu, tad kviečiame jus atvykti pas mus į „Ąžuolyno klinika ir SPA“ ir išbandyti gydymą pačiai!