PRISCA – (Prenatal Risk Calculation) – tai neinvazinis nėščių moterų kraujo tyrimas, kurio metu pagal keleto biocheminių žymenų koncentracijų reikšmes ir kitus nėščiosios duomenis kompiuterinės programos pagalba įvertinama vaisiaus chromosominių ligų ar kitų apsigimimų rizika. Tikimybė susilaukti kūdikio, sergančio chromosomine liga, nedidelė, tačiau ji yra. Apie 70 proc. savaiminių persileidimų pirmame nėštumo trimestre įvyksta todėl, kad vaisius turi chromosominę patologiją. Tačiau kartais tokie embrionai išgyvena ir gimsta kūdikiai, sergantys nepagydoma chromosomine liga. Dažniausiai su Dauno ir Edvardso sindromais.

Vaisiaus apsigimimų priežastys yra įvairios: genetiškai paveldėtos iš tėvų arba vaisiaus raidos defektai, atsirandantys dėl žalingo aplinkos poveikio bei atsitiktinių ląstelių dalijimosi klaidų. Būtent dėl pastarosios priežasties kartais net visiškai sveiki tėvai susilaukia kūdikio su patologija. 

Siekiant nustatyti riziką nėščiai moteriai susilaukti kūdikio su Dauno, Edvardso sindromais ar nervinio vamzdelio defektu, buvo pasiūlyta speciali motinos kraujo biocheminių žymenų įvertinimu pagrįsta chromosominių ligų rizikos nustatymo programa – PRISCA. Kai kuriose šalyse PRISCA tyrimas atliekamas visoms nėščiosioms, Lietuvoje kol kas šis tyrimas yra rekomenduojamas, bet ne privalomas. 

PRISCA tyrimą rekomenduojama atlikti visoms nėščiosioms, nepriklausomai nuo jų amžiaus. Šį tyrimą geriausia daryti du kartus: pirmąjį ir antrąjį nėštumo trimestrą. 

Antrame nėštumo trimestre įvertinama rizika kūdikiui gimti su: Dauno ir Edvardso sindromais, nervinio vamzdelio pažeidimu. Apsigimimų rizikos paskaičiavimui būtini nėščiosios duomenys: gimimo data, svoris, rūkymas, gretutinės ligos. Nėštumo duomenys: dvyniai, dirbtinis apvaisinimas, nėštumo laikas (nėštumo laikas gali būti paskaičiuojamas pagal paskutinių mėnesinių datą, ultragarsinio tyrimo duomenis). Būtina kruopščiai užpildyti siuntimo PRISCA tyrimui formą, kadangi visi papildomi duomenys svarbūs tyrimo rezultato patikimumui.

Kainoraštis:

Kraujo ištyrimo programos

ImuPro IgG maisto netoleravimo tyrimas
119-440 €