Echoskopija akušerijoje atliekama esant tam tikroms indikacijoms: siekiant išsiaiškinti vaisiaus gyvybingumą; nustatyti nėštumo laiką; nustatyti galimas įgimtas anomalijas; įvertinti placentos padėtį ir vietą; nustatant daugiavaisį nėštumą; įvertinti vaisiaus vandenų kiekį; nustatyti kūdikio lytį. Ultragarso aparatūra nuolat tobulinama, todėl matomas vaizdas tampa vis ryškesnis. Dėl tobulėjančios įrangos gydytojams echoskopija padeda nustatyti vaiko vystymosi sutrikimus, aptikti rimtas ydas ir tuomet padėti dar negimusiam vaikeliui. Tai yra svari priežastis, kodėl nederėtų ignoruoti ultragarso tyrimų.

Kas tiriama echoskopu skirtingais nėštumo etapais?

I trimestro metu

Pirmojo trimestro metu atlikdamas ultragarsinį tyrimą gydytojas vertina, ar nėštumo laikas nustatytas teisingai ir dar kartą apskaičiuoja gimdymo datą. Stebima, ar vaisius yra gyvybingas, ar plaka jo širdelė. Šiuo laiku atliekamas tyrimas yra svarbus tuo, kad padeda laiku pastebėti negimdinio nėštumo galimybę.

II trimestro metu

Gydytojas atidžiai apžiūri vaisių, jo kūno organus. Tai pats tinkamiausias metas vystymosi ydoms nustatyti. Stebimi vaisiaus vandenys. Per didelis vaisiaus vandenų kiekis gali atsirasti dėl vaikelio vystymosi ydų. Per mažą jų kiekį gali lemti keletas priežasčių, pavojingiausia iš jų – vaiko inkstų vystymosi yda. Patikslinama placentos prisitvirtinimo vieta.

III trimestro metu

Šiuo metu vaisiaus vandenų kiekis sumažėja, o vaikelis išauga taip, kad jį apžiūrėti galima tik dalimis. Gydytojas stebi vaikelio vystymąsi, ūgį ir svorį. Tiriama placentos būklė - gydytojas tikrina jos išsidėstymą ir brandumą. Nustatoma vaikelio padėtis. Jei vaikelis įsitaisęs kojytėmis ar užpakaliuku žemyn, nėščiąją nuo šiol gydytojas stebės dar atidžiau, gali būti, kad jai bus paskirta planinė cezario pjūvio operacija.

Baigiantis nėštumui, 29-32 savaitę, stebimi kūdikio vidaus organai – širdis, inkstai, smegenys: ar viskas išsivystė normaliai? Taip pat apskaičiuojamas, koks bus gimstančio kūdikio ūgis, svoris ir galvytės apimtis.

Kaip tinkamai pasiruošti echoskopijai?

Jūs turite dėvėti patogius, geriausia dviejų dalių drabužius. Prieš tyrimą jūsų paprašys nusirengti iki pusės, apatinius rūbus. Tyrimo metu būsite su viršutiniais rūbais. Jei apžvalginės echoskopijos tyrimas bus atliekamas ankstyvo nėštumo metu, prieš tyrimą reikėtų nepasišlapinti bent porą valandų.

Siekiant išvengti infekcijos, įvertinti, kokio storio yra normali gimdos gleivinė, tyrimą geriausia atlikti po mėnesinių. Tyrimo atlikimo laikas gali skirtis, atsižvelgiant į tai, ko iš jo tikimasi. Jokio specialaus pasirengimo prieš tyrimą nereikia.