Karpos dažniausiai nėra nei skausmingos, nei pavojingos, tačiau atsiradusios gerai matomoje vietoje, pavyzdžiui, ant rankų, veido ar kaklo srityje atrodo neestetiškai, o išaugusios ant pado gali suteikti diskomfortą vaikštant. Todėl labai natūralu, kad jomis norime kuo greičiau atsikratyti. Kad tai padarytume, chirurginės procedūros nėra būtinos. Galime pasitelkti vieną veiksmingiausių karpų ir kitų odos darinių šalinimo metodų – skystą azotą arba kitaip dar vadinamą „šalčio“ terapiją (krioterapiją).

Karpos. Kas tai?

Karpos tai virusinė odos liga, kurią sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Ši infekcija pasireiškia įvairaus dydžio odos ląstelių išaugomis ir gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje.

Karpos gali būti įvairiausios. Paprastosios karpos dažniausiai atsiranda ant rankų, veido. Tai iškilę odos dariniai, kurių paviršius yra šiurkštus. Jei karpos nėra didelės jos nesukelia jokių nusiskundimų ar diskomforto, išskyrus atvejus, kai atsiranda estetinėje zonoje. Jeigu paprastoji karpa susiformuoja ant pado arba yra didesnė, ji gali tapti skausminga, jautri prisilietimui. Tai sukelia skausmą vaikštant, stovint. Padų karpos formuojasi paduose, jos auga gilyn ir labai dažnai painiojamos su nuospaudomis.

Ar karpas šalinti būtina?

Dažniausiai karpos nesukelia komplikacijų ir šalinamos dėl estetinių, psichologinį diskomfortą keliančių priežasčių. Jos gali išnykti ir savaime, jų negydant. Kadangi karpas sukelia žmogaus papilomos virusas, karpos yra lengvai užkrečiamos. Drėgna, išmirkusi oda yra neatspari virusui, todėl dažniausiai karpomis užsikrečiama baseinuose ir pirtyse. Be to, nusilpus imunitetui arba vartojant imunitetą slopinančius vaistus jos gali pradėti augti, plisti po visą kūną, o kartais net supiktybėti. Ant pado išaugusi karpa vaikštant yra nuolat traumuojama, todėl gali pradėti skaudėti.

Kuo gydymas skystu azotu pranašesnis už kitus gydymo būdus?

Karpas šalinti galima pasitelkiant įvairiausius gydymo būdus. Gydyti jas galima namuose naudojant salicilo rūgšties preparatus arba gydytojo kabinete jas išoperuojant, naikinant lazeriu ar elektrokauteriu. Tačiau naudojant šiuos metodus yra labiau pažeidžiami sveiki aplinkiniai audiniai, didesnė randų susiformavimo tikimybė, pats gydymas gali užtrukti ilgiau arba laikotarpis po procedūros gali būti skausmingesnis.

Todėl karpų gydymas skystu azotu labiausiai rekomenduotinas tuomet, kai svarbu tausoti sveikus audinius, kas yra labai svarbu estetinėse srityse, pavyzdžiui veido, ausų kaušelio srityje. Be to, gydymas skystu azotu rekomenduotinas ir karpų, susiformavusių ant padų, gydymui nes jas šalinant kitais metodais lieka tikimybė, kad po procedūros bus juntamas didesnis diskomfortas ar net skausmas vaikštant nei iki jos.

Kodėl prieš gydymą būtina gydytojo konsultacija?

Karpų gydymas yra labai individualus, todėl prieš procedūrą yra būtina gydytojo konsultacija. Konsultacijos metu gydytojas karpas apžiūrės specialiu prietaisu (dermatoskopu), kuris labai priartina odos paviršiaus vaizdą ir todėl gydytojas galės tiksliai įvertinti karpos būklę, rūšį bei nuspręsti dėl gydymo, reikiamo procedūrų skaičiaus. Karpos ir papilomos byloja apie tai, kad jūsų organizme yra virusas, o besikeičiantys apgamai gali signalizuoti apie žymiai rimtesnius sveikatos sutrikimus, todėl yra būtina, kad prieš procedūrą odos darinius įvertintų specialistas.

Kaip vyksta gydymas skystu azotu?

Įprastinėmis sąlygoms azotas yra dujos, o azoto dujos skysčiu virsta esant maždaug −195,6 °C, todėl skystas azotas yra geriausia šaldanti medžiaga. Ant karpos patekęs azotas užšaldo ląstelių citoplazmą ir dėl to ląstelės žūva, o karpa sunyksta. Jau po 1 minutės kontakto su skystu azotu oda 2 mm gylyje atšąla iki −90 °C, o po 2 min. −125 °C. Priklausomai nuo karpos vietos, dydžio ir rūšies gydytojas parenka reikiamą skysto azoto aplikacijos trukmę, nustato ir procedūrų skaičių. Esant trumpai skysto azoto aplikacijos trukmei procedūra nėra skausminga, tačiau jeigu reikalingos ilgesnės aplikacijos, gydytojas gali naudoti vietinius anestetikus.

Procedūros vietoje gali susidaryti pūslelė, tamsus šašas. Pūslelės pačios tuoj po procedūros supliūkšta, o iš jų išteka limfa. Jei pūslelė nusilupa nesusiformavus odai, lieka nedidelė žaizdelė, kurią reikia saugoti nuo užteršimo. Išsamias priežiūros po procedūros rekomendacijas jums pateiks gydytojas.

Ar karpai šalinti pakanka vienos procedūros?

Dažnai norime, kad kelerius metus augantis odos darinys būtų pašalintas iš karto, vienos procedūros metu. Tačiau priklausomai nuo karpos dydžio, rūšies ir vietos gali prireikti 3–6 procedūrų. Pavyzdžiui, padų karpos auga gilyn ir dažnai būna padengtos gana storu suragėjusios odos sluoksniu, todėl jų gydymas gali trukti ilgiau. Apie tikslesnį jums reikiamų procedūrų skaičių gydytojas informuos konsultacijos metu. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad būtina atlikti visas gydytojo paskirtas procedūras, o tarpai tarp procedūrų neturėtų būti labai ilgi, nes priešingu atveju karpa nebus visiškai pašalinta ir vėliau gali vėl išvešėti.