Paraudę skruostai, kai susidrovime, yra natūralus kūno atsakas į mūsų jausmus ir emocijas. Tačiau veido rožinė (ligos pavadinimo sinonimai: raudonis, rozacija, kuperozė, rozacea) daug bendro su drovumu neturi – tai lėtinė uždegiminė odos liga, kai veido raudonis iš dažnai besikartojančio tampa nuolatiniu palydovu. Tokios odos priežiūra kelia iššūkių, tačiau ją ne tik įmanoma, bet ir būtina gydyti.

Klastingi veido rožinės simptomai

Pirmieji veido rožinės simptomai gali pasireikšti jau paauglystėje, deja, retai liga diagnozuojama tokiame ankstyvame amžiuje. Veido raudonio diagnozės nustatymą apsunkina jos panašumas su kai kuriomis kitomis odos problemomis: akne, seborėjiniu dermatitu ar tiesiog jautria oda. Liga vystosi pamažu, ir tik vėliau, paprastai apie 30–60 metus, kai simptomai paūmėja, atpažįstama, kad tai ne kas kita, o rožinė. Beje, pastebima, kad veido rožinė dažniau pasireiškia šviesaus gymio moterims.

Simptomai, išduodantys veido rožinę:

 • Dažnai atsirandantis, intensyvesnis, nei įprasta, veido raudonis, kuris vėliau virsta nuolatiniu (eritema).
 • Vis labiau ryškėjantis kapiliarų tinklas odos paviršiuje, teleangiektazijos.
 • Jautrumas kosmetikai, temperatūros kaitai ir kai kuriems kitiems išoriniams veiksniams.
 • Rožiniai mazgeliai, pūlinukai, tačiau, priešingai nei aknei, odai būdingas sausumas.
 • Sergant rožine, raudonis ir bėrimai pasireiškia centrinėje veido dalyje (skruostai, nosis, smakras, kakta) – tai yra vienas pagrindinių rožinės simptomų.
 • Būdingas degimo, kaitimo, niežulio pojūtis veido srityje.
 • Negydant, rožinė gali paskatinti jungiamojo audinio ir riebalinių liaukų išvešėjimą, oda tampa grublėta. Vyrams gali pasireikšti rinofima – padidėjusi grublėta nosis.
 • Kai kuriais atvejais rožinė paveikia ir akis: parausta akių obuoliai, jaučiamas deginimas, sausumas.

Veido rožinės priežastys – nežinomos?

Į klausimą, kas sukelia veido rožinę, tikslaus atsakymo nėra. Kol kas keliamos tik teorijos, tačiau joms patvirtinti reikia išsamesnių tyrimų. Pavyzdžiui, viena iš teorijų teigia, kad veido rožinę galimai sukelia katelicidinų (tam tikrų peptidų) sutrikusi veikla, kuri paskatina uždegiminių procesų vystymąsi.

Kitos priežastys, kurios manoma, kad sukelia rožinę: stiprus ultravioletinių saulės spindulių poveikis, endokrininės ar nervų sistemos sutrikimai, nusilpęs imunitetas, demodex erkutės, tam tikri kraujagyslių sutrikimai, genetinis paveldimumas. Taigi tikslios veido rožinės priežastys išlieka iki galo nežinomos.

Veido rožinės gydymas ir priežiūra

Veido rožinė nėra visiškai pagydoma. Vis dėlto ją galime sukontroliuoti ir sušvelninti jos simptomus, pasitelkdami tinkamą gydymą ir imdamiesi prevencinių priemonių. Sergant rožine patariama vengti kraujagysles plečiančių ir veido raudonį stiprinančių veiksnių:

 • saulės
 • karštų pirčių, saunų ir vonių
 • alkoholio
 • streso
 • aštraus maisto
 • temperatūrų kaitos, šalto ir karšto oro
 • tam tikrų vaistų, dirginančių kosmetikos priemonių
 • aktyvaus sporto

Žinodami, kas asmeniškai jums sukelia rožinės paūmėjimus, galite tų veiksnių vengti ir taip palengvinti ligos simptomus. Žinoma, rožinės dirgiklių vengimas dar ne viskas – svarbus ir tinkamas gydymas, kurį parenka gydytojas dermatologas. Gydytojas gali skirti medikamentinį gydymą, rekomenduoti lazerines procedūras, kosmetines priemones ir pateikti kitokias rekomendacijas.

Veido rožinės simptomus lengvina ir gydo:

 • Gydymas vaistais. Medikamentinis gydymas gali būti vietinis, kai ant odos tepamas specialūs tepalai ar kitokios priemonės, pavyzdžiui, brimonidinas ar azelaino rūgštis, arba sisteminis gydymas antibiotikais, pavyzdžiui, doksiciklinu. Gydymą vaistais parenka gydytojas priklausomai nuo ligos stadijos, sveikatos būklės ir kitų veiksnių.
 • Gydymas intensyvia pulsine šviesa, lazeriu. Veido rožinės gydymas intensyvia pulsine šviesa, lazeriu – vieni veiksmingiausių ligos gydymo metodų. Mūsų klinikoje veido raudonio gydymas atliekamas AMI kompanijos vienu pažangiausių lazeriu SOLRAY. Lazeris, skleisdamas 560 nm bangos ilgį, pasiekia kraujyje esantį oksihemoglobiną, kapiliarai įkaista ir pradeda nykti. Gydymas lazeriu panaikina išsiplėtusius veido kapiliarus, sumažina raudonį, smarkiai pagerina odos būklę ir tekstūrą. Veido rožinė gali būti gydoma ir Nd:YAG lazeriu Q-MASTER PLUS, tačiau lazerį gydymui parenka gydytojas. Paslaugos aprašymą rasite paspaudę čia.
 • Kosmetinės priemonės. Taip pat atidžiai rinkitės kosmetines priemones: alkoholis, kamparas, hamamelių hidrolatas (angl. witch hazel), mentolis, eukaliptas, pipirmėtės, kvapikliai ir kitokios dirginančios medžiagos nėra jūsų odos draugai. Tarp ingredientų geriau ieškokite azelaino rūgšties, niacinamido, alavijo, žaliosios arbatos, linolo rūgšties. Į savo grožio rutiną būtina įtraukti kremą nuo saulės su SPF 30 ar SPF 50, kurį reiktų naudoti tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų sezonu.

Tinkamai prižiūrėdami ir gydydami savo raustančią odą, išvengsite ūmių rožinės simptomų, pagerinsite odos būklę. Jeigu įtariate, kad jums galimai vystosi veido rožinė, kviečiame konsultuotis su mūsų klinikos gydytoja dermatovenerologe, medicinos mokslų daktare Gintare Linkevičiūte.  

Kainoraštis:

Blogas

Šeimos gydytojo konsultacija
50 €