Aknė yra dažniausiai pasitaikantis odos sutrikimas Lietuvoje. Visiems yra tekę sukti galvą dėl to ką dabar daryti su iššokusiu spuogeliu. Aknė ypatingai suaktyvėja paauglystės metu, bet gali pasitaikyti įvairaus amžiaus žmonėms. Veidas, pečiai, nugara, kaklas, krutinė, viršutinė rankų dalis yra vietos, kuriose dažniausiai pasireiškia aknė.

Keletas faktų apie aknę

 • Aknė yra odos sutrikimas, susijęs su riebalų liaukomis plauko šaknyje.
 • Su Akne susiduria trys iš keturių žmonių nuo 11 iki 30 metų amžiaus.
 • Aknė nėra pavojingas odos sutrikimas, jeigu dėl neapdairumo neįsimeta infekcija, bet po jos gali likti randai.
 • Yra įvairių aknės gydymo būdų. Gydymas priklauso nuo aknės tipo ir kiek stipriai ji pažengusi ir paplitusi.

Dėl ko atsiranda aknė?

Labai dažnai aknė atsiranda dėl streso. Taip pat, aknę paskatina hormono androgeno lygio padidėjimas organizme – tai dažniausiai nutinka prasidėjus paauglystei. Kai kurie moksliniai tyrimai atrado genetinį polinkį į aknę. Kitos aknės priežastys: riebi kosmetika, menstruacijos, hormonų pokyčiai, medikamentai, kurių sudėtyje yra androgeno ir ličio.

Kokie būna aknės tipai?

Aknė gali reikštis įvairiais dydžiais, spalva, sukeliamo skausmo lygiu. Skiriami tokie aknės tipai:

 • Baltasis kamedonas. Šie spuogeliai yra negiliai po nedideliu odos sluoksniu, bet neatsakingai spaudžiami gali palikti žaizdelę.
 • Inkštiras. Aiškiai matomi, juodi ir atsiranda odos paviršiuje. Dažniausiai atsiranda ant nosies, smakro, kaktos.
 • Papulė. Maži, įprastai rausvi guzeliai ant odos paviršiaus. Papulių negalima spausti, nes jų turinys dar nesusiformavęs, tad nieko nepavyks išspausti, o tik atsiras žaizdelė.
 • Pustulė. Aiškiai matomi dariniai su balta viršūnėle. Išspausti juos nėra sunku, bet reikia pasirūpinti tinkama sterilizacija ir švara.
 • Nobulė. Tai yra dideli, kieti ir skausmingi spuogai, esantys giliai po oda. Jų paprastai išspausti neįmanoma, tad ir nereikia – tai tik atneš daugiau problemų. Gydymui būtina kreiptis į specialistą.
 • Cistinis spuogas. Tai yra sunki aknės forma. Spuogai būna skausmingi, dideli ir palieka didelius randus, tad gydyti juos gali tik gydytojas dermatologas arba chirurgas.

14 patarimų, kurie padės suvaldyti aknę ir išvengti didesnių problemų

 1. Prauskite veidą ne daugiau negu du kartus per dieną ir naudokite tik švelnų muilą, pagamintą būtent į aknę linkusios odos priežiūrai.
 2. Nešveiskite odos ir nespauskite spuogelių patys. Tai gali paskatinti infekciją ir spuogai tik padidės ir labiau paraus.
 3. Nespauskite spuogų, nes tai gali paskatinti randų atsiradimą.
 4. Kreipkitės į specialistą, jeigu norite greičiau išspręsti problemą. Supraskite, kad patiems kažką paskubinti bus sunku.
 5. Kuo mažiau lieskite veidą ir spuogus. Jeigu tai darote, būtinai prieš tai kuo švariau nuplaukite rankas.
 6. Nelaikykite telefono prie veido, nes ant jo esantys nešvarumai gali užkimšti poras ir dėl to atsiras spuogeliai.
 7. Dažniau plaukite rankas. Ypatingą dėmesį rankų švarai skirkite prieš tepdami veidą losjonu, kremu ar prieš makiažą.
 8. Dažniau valykite akinius – ant jų gali būti susikaupę nešvarumų, kurie gali užkimšti poras.
 9. Norėdami užkirsti kelią nugaros, pečių, krūtinės aknei, dėvėkite mažiau aptemptus drabužius, arba tokius drabužius, kurie leis odai kvėpuoti.
 10. Rinkitės kosmetiką, skirtą jautriai odai ir venkite kosmetikos, pagamintos aliejaus pagrindu. Prieš miegą visada nusivalykite makiažą.
 11. Naudokite tinkamą šampūną – venkite riebaus šampūno, pvz., su kokosų aliejumi.
 12. Mažau būkite saulėje, nes būvimas saulėje gali paskatinti didesnį riebalų liaukų išskyrimą.
 13. Venkite streso - tai padės sumažinti aknę.
 14. Stenkitės dažniau nusivalyti prakaitą nuo probleminių vietų. Naudokite priemones, ribojančias prakaitavimą.

Geriausiam aknės gydymui – profesionali pagalba

Jeigu susiduriate su akne ar kitomis odos problemomis, išbandykite aknės gydymą Kaune mūsų „Ąžuolyno medicinos klinikoje ir SPA“. Mūsų patyrę specialistai nustatys kokios yra jūsų odos problemų priežastys ir suras tinkamiausią būdą šioms problemoms išspręsti. Odos problemas gydytojai dermatologai mūsų klinikoje sprendžia įvairiomis veido kaukėmis, veido masažais, medikamentais ir netgi moderniomis lazerinėmis procedūros. Gydymo tikslas – išspręsti problemos priežastį, o ne jos simptomus, tam kad problema vėliau vėl neatsikartotų.

Tad nelaukite. Jeigu turite odos problemų, susisiekite su specialistais mūsų „Ąžuolyno medicinos klinikoje ir SPA“ ir mes rasime tinkamiausią sprendimą, kuris padės susidoroti su jūsų bėdomis!